Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Jak powinien wyglądać smart dom przyszłości?

Domy również energooszczędne, jak oraz tak nazywane pasywne mają wspólne zadanie – maksymalne oszczędzanie energii podczas ich użytkowania. Oba te rodzaje domów mają w takim razie w sobie niezmiernie wiele podobieństw oraz wspólnych cech, jak choćby rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak także przeszklenie maksymalne ściany południowej budynku. Jednakże mają i parę cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, tudzież domy pasywne są w stanie mieć dach tylko jedno czy też dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje całkowite zamknięcie przeszkleń w ścianie i dachu od witryny północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego rodzaju są możliwe, jakkolwiek zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają stosowny współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być większy niż 0,2 W/(m2K), tudzież w domach z typu pasywnych współczynnik ten jest jeszcze nieomal dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji też są różnice w obu rodzajach domów, w energooszczędnych sprawność odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, tudzież w domach pasywnych jest jeszcze większy, albowiem aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co kojarzy się chociażby z drożejącą coraz bardziej energią i powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym globie, projektanci i budowniczowie domów projektują coraz to innowacyjne techniki i rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie wobec tego z tymi założeniami domy przyszłości to będą oczywiście domy w najwyższym stopniu energooszczędne, naturalnie zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, popierane źródłami energii proekologicznej. Właściwą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom urządzenia. Takie mieszkania będą przeszklone od południowej, aby maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą także umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, tudzież od północnej garaż, spiżarka oraz pozostałe pomieszczenia ekonomiczne, niewymagające obszernego źródła ciepła do działania.

Kształt domu też będzie jak najprostszy, by zminimalizować powierzchnie ścian czy dachu, skąd przecież ucieka najogromniejsza ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a w takim razie miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób bardzo dobry, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na poziomie 80 procent.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY