Wierzchowce i jazda na nich – co kupić?

Konie były hodowane przez ludzi do niesłychanie konkretnych celów, temu zresztą służy hodowla. Jedne miały być reprezentacyjnymi zwierzakami pociągowymi zaprzęganymi do powozów inne ponownie miały kłopotliwymi rumakami bojowymi. Jeszcze inne były używane do codziennej pracy. Konie huculskie są właśnie takimi zwierzętami, które umieją ciężko pracować nawet w ciężkich warunkach. Są to zwierzęta wybitnie silne i odporne. W górach, ponieważ jest to rasa górska, opowiada się historie o tym, jak to konie huculskie wyciągały z rowów auta tam, gdzie ciągniki nie dawały już rady.

Konie huculskie mimo swej siły uchodzą za bardzo łagodne i inteligentne, wskutek tego ochoczo użytkuje się je w hipoterapii – w owym czasie należałoby nabyć koszulki jeździeckie. Są nieduże, co na dodatek predysponuje je do takich zadań. Bywają jednak uparte, co ma prawo nieraz sprawiać kłopot początkującym jeźdźcom.

Konie te są w stanie przenosić na swym grzbiecie znaczne ciężary, w następstwie tego doskonale sprawdzały się oraz sprawdzają jako zwierzęta juczne. Wielokrotnie są też używane w rekreacyjnych jazdach w obszar, zwłaszcza w górach. Hucuły jeżdżą też w zaprzęgach. Jakim sposobem sama nazwa wskazuje konie te pochodzą z Huculszczyzny. Wyhodowali je mieszkający tam górale. Konie huculskie są również bardzo ambitne i kiedy tak właściwie idą w większej grupie koni rozmaitych ras starają się dotrzymać kroku koniom szybszym i większym. Końskie typy umaszczenia z reguły mają niezwykle interesujące oraz niepowszednio brzmiące nazwy. Na przykład odcień bułany. Konie taj maści mają jasną sierść oraz czarną grzywę i ogon. Czarny kolor jest również dominujący na nogach.