Medycyna społeczna jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy i specjalizacją medyczną, która zajmuje się zdrowiem i chorobami człowieka w interakcji z otaczającym społeczeństwem, zwłaszcza tym, jak warunki życia ludzi wpływają na panoramę chorób i nierówny stan zdrowia. Obejmuje to znaczenie struktury społecznej, środowiska życia, życia zawodowego, nawyków życiowych, czynników społecznych i psychospołecznych dla rozwoju choroby i zdrowia, jak również dla społecznych konsekwencji choroby.
W medycynie społecznej chodzi w szczególności o to, jak zapobiegać chorobom i promować zdrowie jednostek, grup i populacji, a także jak należy rozwijać opiekę zdrowotną i inne systemy opieki społecznej, aby sprostać nowym potrzebom. Mając doświadczenie w opiece zdrowotnej i medycynie, medycyna społeczna wnosi wiedzę ekspercką w dziedzinie zdrowia publicznego, zdrowia globalnego, planowania, organizacji, rozwoju i oceny opieki zdrowotnej oraz w innych sektorach społeczeństwa.
Medycyna społeczna jest ściśle powiązana z nauką o zdrowiu publicznym i można powiedzieć, że stanowi medyczną perspektywę nauk o zdrowiu publicznym, wraz z medycyną społeczną , która jest jednak bardziej powszechna jako oznaczenie działalności niż jako oznaczenie przedmiotu akademickiego.
Nauka o zdrowiu publicznym jest przedmiotem interdyscyplinarnym, który bada i systematyzuje wiedzę o tym, jak różne czynniki wpływają na rozwój i dystrybucję zdrowia w populacji. Mogą to być na przykład środowisko, warunki życia, nawyki życiowe, struktury społeczne oraz organizacja opieki zdrowotnej i sposób pracy. Nacisk kładziony jest na zmniejszenie różnic zdrowotnych między różnymi grupami w społeczeństwie. Praca w zakresie zdrowia publicznego może być prowadzona na wielu różnych płaszczyznach i dotyczy promowania zdrowia oraz zapobiegania chorobom i urazom w całej populacji. Nauka o zdrowiu publicznym obejmuje również planowanie, wdrażanie i ocenę inicjatyw promocji zdrowia i profilaktyki na poziomie populacji.
Styl życia i zdrowie młodych dorosłych
Okres młodości i młodego dorosłego charakteryzuje się szybkim rozwojem fizycznym, społecznym i psychicznym. Zachowania utrwalone w tym okresie wpływają na zdrowie nawet w wieku dorosłym. Wysiłki na rzecz promowania dobrych nawyków życiowych wśród młodych dorosłych są zatem dobrą inwestycją.
W ramach tego projektu opracujemy, ocenimy i wdrożymy interwencje m-zdrowia, mające na celu poprawę nawyków życiowych wśród uczniów szkół średnich i studentów. Interwencje zostaną opracowane i dostosowane do dwóch grup studentów w oparciu o poglądy z ewaluacji heurystycznej, testów użytkowników i grup fokusowych z potencjalnymi użytkownikami – uczniami szkół średnich i studentów, zarówno chłopcami, jak i dziewczętami w różnym wieku iz różnym pochodzeniem kulturowym. W każdej grupie studentów przeprowadzane są randomizowane, kontrolowane badania, aby ocenić efekt interwencji.
Projekty zostały zainicjowane w latach 2019-2020, a uczestnicy badań rekrutowani są ze szkół ponadgimnazjalnych i uniwersytetów w całej Szwecji.
Grupa Badawcza ds. Wdrażania Interwencji Styl Życia
Nasz styl życia przyczynia się do większości stanów chorobowych, które obecnie leczymy w systemie opieki zdrowotnej, dlatego ważne jest, aby opracowywać, oceniać i wdrażać interwencje, które mogą skutecznie przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego.
W naszych badaniach skupiamy się na tym, jak możemy opracować innowacyjne rozwiązania, aby wpłynąć na nawyki życiowe populacji. Oznacza to rozwój nowych rozwiązań technicznych zarówno dla służby zdrowia, jak i dla jednostki. Wskazówka w pracy grupy to myślenie „od siekiery do bochenka”, co oznacza, że opracowujemy nowe interwencje internetowe w oparciu o potrzeby i życzenia jednostki, badamy efekt interwencji i sposób, w jaki można go zintegrować z codziennymi rutynami. w opiece zdrowotnej.
Technologia informacyjna jutra oferuje nowe możliwości zmiany stylu życia
„Jak możemy skłonić jednostkę do wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie w interakcji z opieką zdrowotną?” „Jakie przeszkody i możliwości oferuje dzisiejsza opieka zdrowotna, aby wprowadzić nowe innowacyjne metody poprawy zdrowia publicznego?”
„Jaka jest otwartość na nowe, innowacyjne sposoby komunikowania się w organizacjach opieki zdrowotnej, a także wśród osób fizycznych?” To przykłady zagadnień, nad którymi pracuje nasza grupa badawcza. W skład grupy wchodzą naukowcy specjalizujący się w medycynie, naukach behawioralnych, naukach o opiece, informatyce i technologiach oraz naukach wdrożeniowych. To interdyscyplinarne podejście stwarza wyjątkowe warunki do prowadzenia przełomowych badań w zakresie mobilnego zdrowia i stylu życia.
Platformy, na których opierają się interwencje grupy:
-
Strony internetowe
-
E-mail
-
SMS
- Wygląd mm
Systemy administracyjne w postaci portali internetowych, na których pracownicy mogą administrować interwencjami i otrzymywać informacje zwrotne w postaci raportów o sposobie wykorzystania interwencji. Grupa bierze również odpowiedzialność za zapewnienie dalszego stosowania i dalszego wdrażania interwencji po zakończeniu procesu badawczego. sprawdź tutaj
Zakład Nauk o Zdrowiu Publicznym mówi o e-zdrowiu
E-zdrowie to rozwijająca się dziedzina badań i opieki zdrowotnej. Istnieje kilka definicji, ale e-zdrowie jest zdefiniowane przez Krajową Radę ds. Zdrowia i Opieki Społecznej jako „korzystanie z narzędzi cyfrowych i cyfrowa wymiana informacji w celu osiągnięcia i utrzymania zdrowia”. Innymi słowy, jest to szerokie pojęcie, które odnosi się do wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych we wszystkich rodzajach opieki zdrowotnej. e-zdrowie obejmuje na przykład technologie komunikacji między pacjentem a opiekunem, analizę opartą na danych, skomputeryzowane wspomaganie decyzji, rozwiązania techniczne ułatwiające zdalne monitorowanie, pomagające pacjentom we wdrażaniu leczenia lub zapewniające pacjentom cyfrowe wsparcie w celu poprawy ich nawyków życiowych (dieta, aktywność fizyczna, palenie tytoniu, alkohol) tj. profilaktyka.