Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak dobrze wybrać tablicę sensoryczna dla dziecka

Zabawki manualne sprawdzają się doskonale przy małych dzieciach. Nie tylko gwarantują one świetną zabawę na długie godziny, ale przy okazji bardzo dobrze stymulują rozwój umiejętności manualnych i wyobraźnię oraz polepszają ogólną koordynację. Z tego też powodu już od pierwszych lat warto o takie zabawki zadbać, a jedna z ciekawszych propozycji to najróżniejsze tablice manipulacyjne.

Takie tablice są proste w budowie, bo wykonuje się je ze sklejki lub drewnianej deski, z zamocowanymi rozmaitymi elementami. To, co tablica sensoryczna będzie mieć w sobie, zależy głównie od wytwórcy, choć w niektórych przypadkach można zrobić ją zgodnie z własnym pomysłem. Powszechnie wykorzystywane są różnego rodzaju zębatki, suwaki, pokrętła czy przełączniki, które da się przesuwać, zamykać czy przekręcać. Bardzo dobrze sprawdzają się też elementy mające przyciski, przykładowo kalkulatory, telefony czy piloty.

Natomiast do stymulowania słuchu wykorzystać można dzwonek, trąbkę czy nawet nieduże cymbałki, choć akurat przy nich rodzice uzbroić się będą musieli w sporo cierpliwości. W sprzedaży jest dostępnych wiele różnych tablic, różniących się rozmiarem, ilością zamocowanych elementów oraz ich rodzajem. Przy wyborze trzeba mieć na uwadze parę ważnych spraw. Kluczowe jest bezpieczeństwo dziecka, z tego też powodu tablica edukacyjna nie może zawierać ostrych elementów i krawędzi, które mogłyby spowodować zranienie. Oprócz tego wszystko musi być również dobrze przymocowane, żeby nie oderwało się podczas intensywnej zabawy.

Tablica powinna być też odpowiednio duża, aby bez problemów można było wszystko przesuwać czy dotykać. Nie warto jednak przesadzić z ilością zamocowanych elementów. Specjaliści zalecają, aby tablice edukacyjne nie miały ich więcej niż dwadzieścia, bo wtedy dzieci wykorzystują je najbardziej efektywnie. Dobrze by było, żeby trochę się różniły trudnością, gdyż wtedy będą stanowić na malucha odpowiednie wyzwanie, które na pewno on zechce pokonać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY